Muzyka organowa i nie tylko…

Wiosna Organowa WW to projekt dedykowany szczecińskiemu organmistrzowi Waldemarowi Wasilewskiemu, organizowany w celu podkreślenia jego wkładu na rzecz Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego. Samodzielną działalność na naszych ziemiach rozpoczął on w roku 2009. Dzisiaj współpracuje z wieloma parafiami i swoją opieką otacza tamtejsze instrumenty (szereg z nich sprowadził do naszych świątyń z Europy Zachodniej); dziś służą one nie tylko podczas koncertów, ale przede wszystkim do liturgii. Koncerty odbywające się w ramach Wiosny Organowej WW są próbą ukazania piękna tych instrumentów.

Rok 2018…

Pierwsza edycja Wiosny Organowej WW miała miejsce w dniach 22-25 kwietnia 2018 r.; odbyły się wówczas trzy koncerty: w kościele pw. św. Kazimierza w Szczecinie, w kościele pw. św. Józefa w Szczecinie oraz w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Reptowie. Wystąpił Ulrich Walther (Graz), który – dopasowując każdorazowo repertuar do instrumentu – wykonał dzieła organowe J. Sweelincka, G. Böhma, D. Buxtehudego, J.S. Bacha, W.A. Mozarta oraz F. Mendelssohna. Każdy koncert uwieńczony był dziełem D. Scarlattiego Messe in a w wykonaniu Zespołu Wokalnego Agniculi pod kierunkiem Łukasza Popiałkiewicza. Fotografie z tego festiwalu można obejrzeć tutaj: 1. Wiosna Organowa WW.

Rok 2019…

Druga edycja Wiosny Organowej WW odbyła się w dniach 26-28 kwietnia 2019 r.; podczas trzech koncertów (w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Załomiu, w kościele pw. Opatrzności Bożej w Szczecinie oraz w kościele pw. św. Kazimierza w Szczecinie) wystąpił Reinhard Seeliger (Görlitz), który wykonał dzieła D. Buxtehudego, J.S. Bacha oraz F. Mendelssohna. Każdy koncert rozpoczynał się od Largo F.M. Veraciniego w wykonaniu Natalii Szwarczak na wiolonczeli, a zakończony był śpiewem Zespołu Wokalnego Agniculi, który pod kierunkiem Łukasza Popiałkiewicza prezentował Missa Tempore Quadragesimae Michaela Haydna. Fotografie z wydarzenia można obejrzeć tutaj: 2. Wiosna Organowa WW.

Rok 2020…

Podczas trzeciej edycji Wiosny Organowej WW – z racji ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa – nie odbyły się koncerty dla publiczności. Wyprodukowaliśmy jednak trzy filmy, do których muzykę i zdjęcia rejestrowaliśmy w szczecińskich kościołach: pw. św. Stanisława BM, pw. św. Mikołaja, a także pw. św. Kazimierza. Filmy opublikowane zostały na kanale Zespół Wokalny Agniculi na YouTube. Wystąpiło dwóch artystów pochodzących ze Szczecina: Filip Presseisen (organy) oraz Adam Kuliś (baryton). Projekt został został zorganizowany dzięki wsparciu Gminy Miasto Szczecin. Filmy można obejrzeć tutaj: 3. Wiosna Organowa WW.

Rok 2021…

W ramach czwartej edycji Wiosny Organowej WW – w dniu 22 maja 2021 r. odbył się koncert w kościele pw. św. Mikołaja w Szczecinie, który wpisał się w projekt zatytułowany 4 pory roku z muzyką baroku. Wystąpił zielonogórski organista Michał Kocot, który wykonał  Praeludium in e D. Buxtehudego, a następnie z orkiestrą kameralną oraz chórem wykonał utwory wokalno-instrumentalne, m.in. kantatę Christ lag in Todesbanden J.S. Bacha. Fotografie z wydarzenia można obejrzeć tutaj: 4. Wiosna Organowa WW.

Rok 2022…

Piąta edycja Wiosny Organowej WW miała miejsce w kościele pw. św. Klary w Dobrej k. Nowogardu. W dniu 3 czerwca 2022 wystąpiły tam miejscowe organistki: Ewa Dudzińska, Klaudia Witkowska, Julita Nohanowicz – uczennice ks. Marka Prusiewicza; a także Zespół Wokalny Agniculi, który wykonał pięciogłosowe motety Heinricha Schütza. Fotografie z wydarzenia można obejrzeć tutaj: 5. Wiosna Organowa WW.